Získání pomoci s FreeBASIC
 
Zde je několik možností, jak získat promoc s FreeBASICem.

Manuál
Tato uživatelská příručka je plná informací, které Vám pomohou naučit se psát programy pomocí FreeBASICu.

Po dokončení překladů bude tento manuál předělán z HTML do PHP, aby se tak stal daleko interaktivnější variabilnější atp. Taková předělávka pak umožní např. jednoduše vložit na každou stránku záhlaví s rychlými odkazy, které se mohou podle potřeb jednoduše změnit, což v HTML verzi sice také jde, ale nikoliv jednoduše. Na každé stránce bude i vyhledávání a další srandičky. Pokud tam v tuto chvíli je, pak jste HTML verzi nestihli a koukáte se už na verzi PHP.

Pokud ještě nejste obeznámeni se strukturou tohoto manuálu, nabízím vám vhodná místa pro start:
Stáhnutelný soubor této uživatelské příručky (v CHM formátu) je dostupný na těchto stránkách v češtině v sekci Ke stažení a v ofiko repozitáři v angličtině na http://sourceforge.net/projects/fbc (případně na mirroru GitHub). Soubor obsahuje tuto nápovědu včetně vyhledávání v ní s plnou indexací. Vyhledávání v návodu on/off-line je vynikajícím místem pro vaše začátky s FreeBASICem.

Příklady a zdrojový kód
V adresáři ./examples, který se nachází ve vašem počítači, pokud jste již nainstalovali kompilátor FreeBASIC, jsou příkladů stovky. Stačí je nechat zkompilovat a spustit. Někdy se stane, že během kompilace vyskočí ERROR hláška, upozorňující na chybějící knihovnu(y). Nezoufejte, je to jen drobná komplikace, související s vývojem kompilátoru, ne vše může být přímo v instalaci, neboť to prostě vzniklo později, by bylo později doladěno. Tedy někdy nejsou knihovny k dispozici, když vyjde nový release FreeBASICu. Jsou však vždy ke stažení u nás v sekci Ke stažení a na oficiálních repozitářích Sourceforge či GitHub. Více v sekci Knihovny - Index hlaviček pro úplný seznam. Pokud přesto něco chybí, můžete upozornit na Fóru a promptně to dořešíme.

Tutoriály / Návody / Průvodci
V komunitě FreeBASICu vznikají čas od času užitečné návody a za ta léta existence FreeBASICu se jich nasbírala celá řada. Jsou k dispozici jak v off-line nápovědě, tak i tady na stránkách.

FreeBASIC Forum
Aktivní komunitní fóra najdete v češtině na těchto českých stránkách a v angličtině na oficiálních stránkách vývoje FreeBASICu. Fóra mají vyhledávací funkce jak své, tak jsou dobře indexovány Google-m a mizerně (jak také jinak) třeba Seznamem a Bingem a umožní vám najít žádané odpovědi, anebo vznést vlastní dotazy.

Chat
IRC, tedy Internet Relay Chat je skvělou cestou, jak velmi rychle nalézt odpovědi v diskusích jak s vývojáři, tak i běžnými uživateli, či profi programátory. Existuje několik způsobů, jak se zkontaktovat. Pokud víte, co děláte, připojte se jednoduše na #freebasic na Freenode. Pokud nemáte představu, jak na to, či co je IRC, ale máte nainstalovánu Javu, klikněte...
. Když hledáte nápovědu na Chatu, nemusíte samozřejmě dostat odpověď okamžitě. Nikdy nikdo nikoho nenutí tam sedět a čekat jen na vás. Buďte trpěliví. Brzy si vás někdo všimne.

Překlad: Gmisiycs 23.06.2016