Vítejte ve FreeBASIC
 
Welcome to our world! Tyto stránky jsou on-line přehledem našich znalostí. Užijte si surfování a my doufáme, že toto je jen první z mnoha návštěv.

Úvod
FreeBASIC je 32/64-bit kompilátor pro jazyk BASIC. Je open source a pod licencí GPL. Je navržen tak, aby měl kompatibilní syntaxe i s QuickBASICem, při zachování možnosti rozšiřování jazyka a schopností. I díky tomu fachčí FreeBASIC na DOSu, Linuxu i Windows a umí vytvářet kompilace pro všechny jmenované OS, plus pro několik dalších. Viz O FreeBASIC a Hlavní rysy.

Poslední verze
FreeBASIC je uvolňován do oběhu v betaverzích a neustále se pracuje na vývoji. S každým dalším Full release (Úplným vydáním) vychází i mnoho vylepšení a oprav starší verze. Chcete-li vidět nejnovější verze, dozvíte se o nich:

Požadavky pro instalaci
Minimum hardware je vypsáno v Požadavcích. Omrkněte naši stránku pro Instalaci a nastavení FreeBASICu ve vašem kompu.

Spuštění
FreeBASIC je kompilátor. Součástí instalačního balíčku není IDE (Integrated Development Editor = Uživatelské prostředí/editor). Přesto jsou pro Vás specializovaná FreeBASICovská IDE dostupná, neboť je tým FreeBASICU vyvinul. Proč nejsou již v balíku s kompilátorem, to Linuxáci vědí a ostatním napovím. FreeBASIC je Volný a otevřený. Dává možnost každému jednotlivci si vytvořit nebo vybrat z hotových IDE to, které mu vyhovuje. Na Windowsech je takový přístup neznámý, tam se všichni snaží dodat vše v balíku jak pro malé děti z EU, jako by jste neměli vlastní rozum. Tady si vyberete takový editor, který Vám šmakuje, a když Vás naseštve, prdnete s ním vo cihlu a nahodíte jiný, lepčejšejší, a to jsem ještě nezmínil spoustu možností bez IDE, jako třeba kompilaci v Zambii ovládanou z Česka, serverový kompilátor a bůhvíjaké jiné machroviny. Takže tak je to milášci.
Pro informace o použití FreeBASICU bez IDE čtěte Spuštění kompilátoru bez IDE.

Kompatibilita s QuickBASIC
FreeBASIC je vytvořen tak, aby syntaxe staršího QuickBASICu byly kompatibilní. Pro dosažení nejlepšího stavu kompatibility s QuickBASICem vznikl QB dialekt, jenž může být využit při sestavování zdrojových kódů. Viz Dialekty FreeBASIC a Rozdíly oproti QB.

Documentace
Všechny oficiální dokumenty lze nalézt na internetu na Wikki. On-line dokumentace (v EN) obsahuje ty nejčerstvější informace. Vždy souhlasí s aktuální verzí kompilátoru. Stažená verze manuálu je vytvořena jednou za čas z Wiki dokumentace a měla by být převážně správná pro danou verzi kompilátoru. Nicméně off-line HTML verze je vytvořena vždy s uvolněním nového release kompilátoru, takže v ní už nejsou zahrnuty následné drobné opravy. Je třeba s tím počítat.

Doporučené startovní body v Manuálu
Na WEBu je doporučeno začít od
Děkujeme, že používáte FreeBASIC. Happy coding!

Překlad: Gmisiycs 23.06.2016