FAQ FreeBASIC Knihovny běhu programu - Runtime Library
 


FreeBASIC Runtime knihovna - Otázky:

Zpět na Hlavní stránku
FreeBASIC Runtime knihovna - Odpovědi na Vaše otázkyJak mohu přehrát zvuk?
Z klíčových slov, používaných pro zvuk v QB, je ve FreeBASICu implementován pouze BEEP.
Je-li požadován zvuk z reproduktorů počítače (PC speaker), je třeba jej naprogramovat za použití IN a OUT. Viz příkaz OUT pro nahrazení SOUND.
K dispozici je knihovna s názvem QBSound, která umožňuje emulovat schopnost QB hrát v pozadí skladby kódované v řetězcích, k čemuž používá syntezátor zvukové karty.
Pokud je zapotřebí hrát přes zvukovou kartu WAV nebo MP3 soubory, použije se pro ně v systémech Linux a Windows externí knihovny jako FMOD nebo BASS. Co se týče DOS, mrkněte na FAQ související s DOS.

Zpět na začátek

Jak mohu přistupovat k sériovým portům?

DOS
Viz FAQ související s DOS.

Windows a Linux
Viz Open Com.

Zpět na začátek

Jak mohu tisknout?
Od verze 0.15 podporuje FreeBASIC výstup znaků na tiskárnu.
Pro tisk grafiky jsou použitelné dva přístupy:
  • Předzpracování grafických dat, program pro tisk a odeslání dat přes něj. Viz wikipedia.org/wiki/ESC/P). Toto je mezi OS přenosné, ale závislé na modelu tiskárny. Tisk pro DOS viz FAQ související s DOS.
  • V Linuxu a Windows existují konkrétní volání API. Tento způsob není mezi OS přenosný, ale ovladač tiskárny OS z něj činí způsob nezávislý na tiskárně.

Zpět na začátek

Jak mohu přistupovat k portům hardware?

INP, OUT a WAIT, známé z QB jsou od verze 0.15 zabudovány i ve FreeBASIC.
GfxLib zachytí volání na některé VGA porty a emuluje manipulaci palet a vsync metody, široce používané už v QB. Takže na porty &H3DA, &H3C7, &H3C8 a &H3C9 nelze přistupovat, je-li používána GfxLib. Všechny ostatní porty přístupné jsou.
V Linuxu a DOS už nemusíte používat žádné další triky pro použití příkazů INP a OUT. Ve Windows musí být spuštěn nainstalovaný ovladač zařízení předtím, než bude ve vašem Windows session program poprvé použit. To vyžaduje Administrátorská práva pro toto první spuštění, jinak program skončí chybou. Všimněte si, že ve Windows a Linux není běžnou praxí přistupovat aplikacemi k hardwarovým portům přímo.

Zpět na začátekp

Viz též
Překlad: Gmisiycs 21.2.2016